کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: منویات بزرگان

توجه به معنویات و اخلاقیات

موضوع : باید ها و نباید ها
شخصیت : حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

بی شک مداحان گرانقدر باید برای مستمعین شان یک الگو و اسوۀ حسنه باشند و برای دست یابی به این جایگاه باید دارای ویـژگی ها و صفاتی باشند تا بتوانند در این جایگاه به خوبی نقش آفرینی کنند؛ به عنوان مثال مداح باید عاشق خود ساخته ای باشد که بیش از صوت و شعر زیبایش با خصلت های اخلاقی نیکش محفل را تحت تاثیر قرار داده، و برای جوانان پر شور هیأتی طرحی نو در اندازد. مداح خود باید اخلاقمدار باشد تا مجلس او مورد توجه قرار گیرد و دل‌ها را به سوی خود بکشاند. و طبیعی و مسلم است؛ مداحی که وارسته نباشد قادر نخواهد بود بر دل ها اثر بگذارد. بايد توجه داشت اصولاً يک مداح در جامعه، زير ذره‌بين قضاوت‌هاي همگـاني قرار دارد.


به همين دليل او بايد بداند که مسووليتي بس سنگين‌ را پذيرفته است و بايد مراقب باشد تا آسيـبي به اين جایگاه  وارد نکند از همین رو مقام معظم رهبری می‌فرمایند: مداحی، معـرفت افـزایی است، مداحی، پراکندن معرفت و حکـمت و امید و عقیده راسخ است.

مداحی، جوشاندن چشمه های عواطف در دلهاست؛ با استفاده از هنر شعر، هنر آواز، هنر اجرا، البته یک اصل مسلمی وجود دارد! و آن این است که مردم از صدای شما خوششان می‌آید، از شعر شما لذت می برند از اجرای شما؛ چه در مدحتان، چه در مصیبت تان دلهایشان تکان می‌خورد و اشک می‌ریزند؛ اما به خود شما هم نگاه می‌کنند اگر شما از لحاظ اخـلاق، از لحاظ تـدّین، از لحاظ عفت، نمود تحسین آوری داشتید، همه آنچه را که عرض کردیم به صورت مضاعف در مردم اثر خواهد کرد اما اگر خدای نکرده به عکس شد؛ مردم نشانه تزلزل اخلاقی، نشانه عقب ماندگی از لحاظ اخلاق و رفتـار و خدای نکرده عـفّت و این چیزها مشاهده کنند، اثر این هنرها و زیبـایی هایی  که در کار شما هست، از بین خواهد رفت؛ این را مـراقب باشیـد؛ همه باید مراقب باشیم؛ ما عمامه ای ها بیشتر از دیگران، گویندگان مذهبی بیشتر از دیگران، نامداران عرصه دین و تقوا بیشتر ازدیگران؛ شما هم همین طور؛ شماهایی که در عرصه دین و معرفت و امور الهی دارید کار می‌کنید؛ خیلی باید مراقب باشید؛ مراقب اخلاق، مراقب پاکی زبان، پاکی دامان، پاکی دل و پاکی دست باشید؛ خدای متعال به شما کمک کند. یک مادح آستان فاطمی سلام الله علیها وقتی که در یک چنین جایگـاهی قرار گرفت، یک انـسان برجسته است یعنی همین جوری که بین ماها دانستـه شده و اعتقـاد پیدا کرده ایم، کسانی که در راه مـدح ائمه علیهم السلام و اظهار ارادت به این بزرگواران و توجه دادن دلهـا به این بـزرگواران هستند، اینها پیش خدای متعال عزیز و محبوبند.

ایشان برای دستیابی به رشد اخلاقی می‌فرمایند: امروز ما محتاج نصیحتیم برای رشد اخـلاق در جامعه، برای گسترش خلقیات خوب، برای اعتـلای روحیه همدلی و برادری و صفـا و اخوتی که در جامعه دینی مطلوب است، احتیاج داریم به نصیحت.اساس و جوهر کار، عبودیت است من و شما هم باید از همین جاده برویم البته این قله ها خیلی بالاست اگر چشم ما بتواند این قله ها را ببیند خیلی باید خدا را شکرگزار باشیم، چه برسد که به آن جـاها برسیم؛ لیـکن باید برویم؛ راه این است این دامنـه ها را باید به قدر قدرت و توانـمان طی کنیم؛ که اگر این طور شد به قدر ظرفیتـمان بهره خواهیم برد. برادران و خواهران عزیز! من و شما باید دنبال عبودیت خدا باشیم؛ توصیه ما این است تلاوت قـرآن، انس با قـرآن، انس با حدیث، آشنایی با معارف اهل بیت از طریق حدیث، و بالاتر از همه، توجه به خدای متعال، حفظ و تقویت رشته ارتباط قلبی با ذات اقدس احدیت، با دعا، با توسل، با ذکر، با خشوع، با نماز نافله داشته باشند.

بخشی از سخنان معظم له دردیدار با مداحان سراسر کشوردر تاریخ های   ۱۳۸۴/۵/۵ و ۱۳۹۰/۳/۳ و ۱۳۹۲/۲/۱۱