کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: احکام

احکام مراجع در مورد لطمه زدن به بدن در عزاداریها

گروه : احکام هیات و عزاداری

سوال: اصولا لطمه زدن در جلسه امام حسین علیه السلام چه حكمی دارد؟

پاسخ: هر عملی كه موجب وهن مذهب شود، جایز نیست، و اگر موجب ضرر و اضرار نفس باشد جایز نیست. ( با توجه به گرایشی كه نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در اكثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامی به عنوان امالقرای جهان اسلام شناخته میشود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام مطرح است لازم است در رابطه با مسائل سوگواری و عزاداری سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام به گونهای عمل شود كه موجب گرایش بیشتر و علاقهمندی شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وی گردد. ) « جامع المسائل، ج ۱، ص ۵۸۲، مسأله ۲۱۷۳»

سوال: استفاده از زنجیرهایی كه دارای تیغ هستند، چه حكمی دارد؟


پاسخ: حضرات آیات عظام امام خمینی، خامنه ‏ای، تبریزی، مكارم و فاضل: اگر استفاده از زنجیرهای مزبور موجب وهن مذهب در برابر مردم شود و یا باعث ضرر بدنی قابل توجهی گردد، جایز نیست. امام، استفتاءات، ج ۳، سؤالات س ۳۴و ۳۷/ خامنه‏ ای، اجوبةالاستفتاءات، س ۱۴۴۱/ تبریزی، استفتاءات، س ۲۰۰۳و ۲۰۱۲/ مكارم، استفتاءات، ج ۱، س ۵۷۴و ج ۲ ؛ فاضل، جامع‏ المسائل، ج ۱، س ۲۱۶۲و ۲۱۶۶و ۲۱۷۳.

 سوال: زنجیرزدن به بدن - همان‏گونه كه برخی از مسلمانان انجام می‏دهند - چه حكمی دارد؟

پاسخ: حضرت آیت الله خامنه‏ ای: اگر به نحو متعارف و به گونه ‏ای باشد كه از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه در عزاداری محسوب شود، اشكال ندارد. (خامنه‏ ای، اجوبة الاستفتاءات، س ۱۴۶۳)

سوال:  اگر كسي درهيأت به سر وصورت خود ضربه وارد سازد مشكل دارد ؟

پاسخ:  اگرموجب وهن مقدسات شود، جايز نيست. ( مسائل جديد از ديدگاه علما ومراجع تقليد ج ۱ ، ص ۳۴، )

سوال: آیا آنچه متداول شده که به عنوان عزاداری برای امام حسین(علیه‌السلام) گوشت بدن را سوراخ کرده و قفل و سنگ کیلو به آن آویزان می‏کنند، جایز است؟

پاسخ: اين گونه اعمال که موجب وهن مذهب می‏شوند جايز نيست. ( اجوبه الاستفتاءات س ۱۴۵۰)

 

سوال: اگر انسان در زیارتگاه‌های ائمه(علیهم ‏السلام) خود را به زمین بیندازد و همانند بعضی از مردم که صورت و سینه خود را برزمین می‏مالند تا از آن خون جاری شود و به همان حالت وارد حرم می‏شوند، عمل کند چه حکمی دارد؟

پاسخ: اين اعمال که به عنوان اظهار حزن و عزاداری سنتی و محبت اپمه محسوب نمی شود و از نظر شرعی اعتباری ندارد بلکه اگر منجر به ضرر بدنی قابل توجه ویا وهن مذهب ‏شوند جايز نيست ( اجوبه الاستفتاءات س ۱۴۵۱)