کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: احکام

احکام منع سب یا لعن مقدسات اهل سنت

گروه : احکام هیات و عزاداری

سوال: آیا لعن مقدسات اهل سنت جایز است یا خیر؟

مقدمه: مدتی است که بعضی افراد نادان و جاهل و بیشتر افراد مزدور و خائن در جلسات مذهبی نسبت به مقدسات برادران اهل سنت توهین و لعن کرده و موجت تفرقه و حتی خون ریزی و کشتار در جامعه اسلامی می شوند در حالیکه مراجع بزرگ شیعه همگی مردم را از این عمل ناشایست منع کرده اند و تنها فرقه ضاله آن به اصطلاح مجتهد خود خوانده وابسته به انگلیس و صهیونیست به این کار غیر شرعی دامن زده و هزینه های هنگفتی که از دربار انگلیس و اسرائیل دریافت می کنند در این راه خرج می کنند تا وحدت دنیای اسلام را بهم زده تا استکبار جهانی در سایه این اختلافات بتواند به مفاصد شوم خود در چپاول ملل مسلمان بپردازد؛
 قبل از ارائه نظرات و فتاوای مراجع عظام ابتدا یک آیه و یک حدیث در مذمت این عمل تقدیم می کنیم و سپس متن استفتاء مراجع عظام در این خصوص تقدیم خواهد شد.

قرآن در مورد سب و دشنام کفّار میفرماید : وَ لا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَيْرِ عِلْمٍ ...  کسانی را که جز خدا را می‏خوانند و می‏پرستند ، دشنام و ناسزا مگویید ، زیرا ممکن است آنها نیز خدا را از روی جهالت و نادانی فحش و ناسزا ‏گویند» سورۀ انعام آیه ۱۰۸  حال جای این سوال است در جائیکه خداوند در قرآن دشنام کافران را منع کرده است دشنام و لعن ملسمان اهل سنت آیا جایز است ؟؟!!

شیخ صدوق نیز در کتاب اعتقادات الامامیه حدیثی از امام صادق نقل کرده اند گه که در زیر تقدیم می گردد:


 در این روایت آمده است که به امام صادق علیه السلام خبر دادند که ای پسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم؛ إِنَّا نَرَى فِي الْمَسْجِدِ رَجُلًا يُعْلِنُ بِسَبِّ أَعْدَائِكُمْ وَ يُسَمِّيهِمْ ما در مسجد می بینیم که مردی از [طرفداران شما] در مسجد علنی دشمنان شما لعن می کند و به آنها فحش می دهد!. فَقَالَ: مَا لَهُ- لَعَنَهُ اللَّهُ- يَعْرِضُ بِنَا ... حضرت پاسخ دادند، او را چه می شود!، چرا این کارها را می کند، خداوند او را لعنت کند که آبروی ما را می برد و زمینه تعرض به ما [و شیعیان و مکتب ما] را فراهم می سازد  شیخ صدوق اعتقادات الامامیه باب ۳۹ص ۱۰۷ فیض کاشانی تفسیر صافی ج ۲ ص ۱۴۸ بحار الأنوار ج ۷۱ ص ۲۱۷ مراة العقول ج ۱۱ص ۱۹۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها فرموده‌اند که به مقدسات سایر مذاهب توهین نکنید. بنابراین باید از این کار پرهیز کرد و نکته‌ جالب توجه اینجا است که برخی می‌گویند در مجالس خصوصی اشکالی ندارد که لعن بگوییم؛ در حالی که قید نزدند که مجلس عمومی باشد یا خصوصی، بلکه به طور کلی فرموده‌اند که به مقدسات سایر مسلمانان یعنی سایر فِرَق اسلامی توهین نکنید. 

رهبر انقلاب فرموده‌اند: «آن شیعه‌ای هم که از روی نادانی و غفلت یا گاهی از روی غرض ـ این را هم سراغ داریم و افرادی را هم از بین شیعیان می‌شناسیم که فقط مسأله‌شان مسأله‌ نادانی نیست، بلکه مأموریت دارند برای اینکه ایجاد اختلاف کنند ـ به مقدسات اهل سنت اهانت می‌کند، عرض می‌کنم: رفتار هر دو گروه حرام شرعی و خلاف قانون است.»

آیت‌الله سیستانی: 

شیعیان باید پیش از اهل تسنن به دفاع از حقوق اجتماعی و سیاسی سنیها بپردازند. گفتمان ما بر دعوت به وحدت استوار است و بنده بارها گفته و باز هم می گویم که نگویید سنیها برادرانمان هستند بلکه آنها نفس و جان ما هستند. من به خطبههای نماز جمعه اهل سنت بیشتر از خطبههای شیعیان گوش می دهم. 

آیت‌الله بهجت: 

آیت الله بهجت درباره برخی از رفتارها به نام عیدالزهرا فرمودند : «چه بسا ... این کارها موجب اذیت و آزار و یا قتل شیعیانی که در بلاد و کشورهای دیگر در اقلیت هستند گردد در اینصورت اگر یک قطره خون از آنها ریخته شود ما مسبب آن و یا شریک جرم خواهیم بود.»

«کسی که وحدت مسلمانان را نخواهد ، مسلمان نیست. ائمه ما (علیه‌السلام) در نماز جماعت آنان شرکت می‌کردند، به جهت اتحاد مسلمانان.»

آیت‌الله وحید خراسانی: 

ایشان با اشاره به اینکه تفرقه‌انگیزان در شیعه از فقاهت به دور هستند، فرمودند: «واقعاً فقاهت در این‌گونه جریان‌ها از بین رفته، این کارها موجب اراقه دماء محترمه است، و دستور خود ائمه بر خلاف این است. سب، لعن علنی جایز نیست. اولاً لعن علنی ممنوع است، واقعاً دستورات دین بر همین امر تأکید دارند، ثانیاً در روایت معتبره آمده است: صلوا فی مساجدهم، علاوه بر این، عیادت کنید مرضای آنها را، تشییع کنید جنازه های آنها را.»

آیت‌الله جوادی آملی: 

سبّ صحابه، اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، توهین و تحقیر ظالمانه نسبت به باورهای هرکدام از دو گروه، حرام و ایجاد اختلاف و روشن کردن آتش تفرقه و شقاق و تحطیم و هدم اساس وحدت امت اسلامی، گناهی بزرگ است.

آیت‌الله نوری‌همدانی: 

توهین به مقدسات اهل‌سنت جایز نیست.

آیت‌الله موسوی‌ اردبیلی: 

مومنین باید از کارهایی که موجب تشدید اختلاف به خصوص در شرایط فعلی و در مقابل کفر و الحاد می شود اجتناب کنند.

آیت‌الله شبیری زنجانی:

مومنین باید از انجام اموری که باعث تفرقه و اختلاف و تضعیف اسلام می‌شود اجتناب کنند. 

آیت‌الله مکارم شیرازی: 

از توهین به مقدسات سایر مذاهب پرهیز شود تا بهانه برای ریختن خون شیعیان در دیگر مناطق به دست دشمنان ندهیم.در شرایطی که تکفیری‌ها، تبلیغات وسیعی بر ضد شیعیان و همه مسلمانان دارند، شیعه و سنی باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا با آنها مقابله کنند.