کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: مقتل


ولادت امام رضا علیه السلام

درباره : امام علی بن موسی الرضا علیه السلام
منبع : « عيون أخبار الرضا ج 1 ص 29» « اعلام الورى 313».« الكافى ج 1ص 473» ( اقتباس از جلاء العیون)

اسم شريف آن حضرت على و كنيتش ابو الحسن، و مشهورترين لقب ایشان، رضا است. صابر، فاضل، رضى، وفى، قرّة أعين المؤمنين و غيظ الملحدين از دیگر القاب اوست « مناقب آل ابیطالب ج 4 ص 396» ابن بابويه به سند معتبر از بزنطى روايت كرده است كه به خدمت حضرت امام محمّد تقى عليه السّلام عرض كردم كه : گروهى از مخالفان شما گمان می ‏كنند كه پدر بزرگوار شما را مأمون در هنگامی كه آن حضرت ولايت عهدی او را به اجبار پذیرفت، ملقّب به رضا گردانيد. حضرت فرمود: به خدا قسم كه دروغ می گويند؛ زیرا حق تعالى او را به رضا مسمّا گردانيد براى آنكه پسنديده خدا بود در آسمان، و رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم و ائمّه هدى در زمين از او خشنود بودند و او را براى امامت پسنديده ‏اند،


گفتم: مگر همه پدران شما پسنديده خدا و رسول و ائمّه نبودند؟ گفت: بلى، گفتم: پس به چه سبب او را در ميان آنها به اين لقب گرامى مخصوص گردانيدند؟ فرمود: براى آنكه مخالفان و دشمنان او را پسنديدند و از او راضى بودند، چنانچه موافقان و دوستان از او خشنود بودند، اتّفاق دوست و دشمن بر خشنودى از او مخصوص آن حضرت بود، لذا به اين سبب او را به اين اسم ملّقب گردانیدند « عيون أخبار الرضا ج 1 ص 22» 

شیخ صدوق به سند معتبر از نجمه مادرآن حضرت روايت كرده است كه گفت: لَمّا حَمَلْتُ بِابْنِی عَلِیٍّ، لَمْ أَشْعُر بِثِقْلِ الْحَمْلِ وَکُنْتُ أسْمَعُ فِی مَنامِی تَسْبیحاً وتَهْلیلاً وتَمْجیداً مِنْ بَطْنی فَیُفْزِ عُنی ذلِکَ ویُهَوِّلُنِی فَإذَا انْتَبَهْتُ لَمْ أسْمَعْ شَیْئاً، یعنی وقتی حامله شدم به فرزندم علی بن موسی الرضا عليه السّلام هيچ وجه ثقل حمل در خود احساس نمى ‏كردم ، اما وقتی به خواب مى ‏رفتم صداى تسبيح و  تهليل و تمجيد حق تعالى از شكم خود مى ‏شنيدم و خائف و ترسان مى ‏شدم،  چون بيدار می ‏شدم همان اذکار را مى ‏شنيدم. وقتی آن فرزند از من متولّد شد، فَلَمّا وَضَعْتُهُ عَلَی الأرْضِ وَاضِعاً یَدَهُ عَلَی الأرّضِ رَافِعاً رأسَه إلَی السَّماءِ یُحَرِّکُ شَفَتَیْهِ کَأَنَّهُ یَتَکَلَّمُ؛ یعنی دستهاى خود را بر زمين گذاشت و سر مطهّرش را به سوى آسمان بلند كرد و لبهاى مباركش به حركت درآمد و سخنى ‏گفت كه نمی ‏فهميدم، و در آن هنگام امام کاظمعليه السّلام نزد من آمد و گفت: هَنِیئاً لَکِ یَا نَجِمةُ، کَرَامَةَ رَبِّکِ، گوارا باد بر تو اى نجمه كرامت پروردگارت، پس آن فرزند سعادتمند را در جامه سفيدى پيچيدم و به آن حضرت دادم ، امام علیه السلام در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفت و آب فرات طلبيد و كامش را به آن آب برداشت، سپس به دست من داد و فرمود: خُذِیِه؛ فَإنَّهُ بَقِیَّةَ ‌اللهِ فِی أَرْضِهِ یعنی بگير فرزندت را كه بقيّه خداست در زمين، و حجّت خداست بعد از من‏. « عيون أخبار الرضا ج 1 ص 29»

در خصوص نام مادر امام رضاعليه السّلام در کتب تاریخی اختلاف نظر وجود دارد، در بعضی کتب همچون عیون اخبار الرضا « تکتم » ذکر کرده اند اما مرحوم طبرسی در اعلام الوری از او با نام « نجمه » یاد کرده است. در مطالب السئول نیز « خیزران » ذکر شده است.  ولادت امام رضا عليه السّلام شانزده روز بعد از شهادت امام صادق عليه السّلام رخ داد و نقل است که امام صادق عليه السّلام بسیار دوست داشت که فرزند امام موسی کاظم عليه السّلام را ببیند و میفرمود: عالم آل محمد از تو بوجود خواهد آمد او هم نام جدمان امیرالمؤمنین علی عليه السّلام است.   

در تاريخ ولادت آن حضرت اختلاف است  لذا روز ولادتش را بعضى پنجشنبه و بعضى جمعه گفته‏ اند « اعلام الورى 313». ابن بابويه به سند معتبر روايت كرده است كه آن جناب در روز پنجشنبه يازدهم ماه ربيع الاوّل سال صد و پنجاه و سوّم هجرت و در شهر مدينه متولّد شد ، یعنی پنج سال بعد از شهادت امام صادقعليه السّلام « عيون أخبار الرضا ج 1 ص 28»، اما كُلينى سال ولادت را در سال صد و چهل و هشتم ذكر كرده‏ است‏ « الكافى ج 1 ص 486» بعضى نیز يازدهم ماه ذيحجّه سال صد و پنجاه و سه گفته‏ اند « كشف الغمّه ج 3ص 53»، شيخ طبرسى هم روز جمعه يازدهم ماه ذى القعده از سال مذكور گفته است‏ « اعلام الورى 313». نقل است نقش انگشتر آن حضرت به رواياتی كه از آن حضرت ذکر شده « ما شاء اللَّه لا قوّة الّا باللَّه » بوده است. « الكافى ج 6 ص 473» ( اقتباس از جلاء العیون)