کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: منویات بزرگان

توصیه های شیخ عباس قمی به مداحان (4 )

موضوع : توصیه های اخلاقی شخصیت : حاج شیخ عباس قمی

8ـ اسرار آل محمد را در منبر فاش نكند: شایسته است در نقل روایات و تاریخی از زندگی ائمه دقت نظر بیشتری شود و هر چیزی را در منابر نگویید زيرا ممكن است عامه مردم ظرفيت درك مقامات آنان را نداشته باشند وانكار آن كنند

9ـ سخنان او باعث اختلاف و فساد در زمین و مايه نشر فتنه نشود: نباید سخنی گفت که موجب اختلاف و فساد در بین مسلمین بشود و چنین عمل ناشایستی سزاوار نیست شود باید همواره بر سیره ائمه که در این خصوص وارد است تمسک جست  ( این موضوع متأسفانه جدیدا توسط بعضی از افراد رعایت نمی شود و نا خواسته پیاده نظام دشمن شده اند که مورد تذکر و گوشزد مراجع دیگر و رهبر معظم انقلاب نبیز قرار گرفت).

توصیه های شیخ عباس قمی به مداحان (3)

موضوع : توصیه های اخلاقی شخصیت : حاج شیخ عباس قمی

5 ـ در ذکر مصائب زیاده روی نکنید : سزاوار است ( بويژه در غيرايام عاشورا) حالتهاى روحى مردم رامراعات نمايد به اندازه اى ذكر مصيبت نمايد كه دلها رميده نشود و گفتار ها سست نگردد. على علیه السلام  میفرماید: اِنَّ اللّهَ اِخْتارَ لَنا شيعَةً يَنْصُرُونَنا وَ يَفْرَحُونَ بِفَرَحِنا وَ يَحْزَنُونَ لِحُزْنِنا.: خداوند براى ما، شيعيان و پيروانى برگزيده است كه ما را يارى مى كنند، با خوشحالى ما خوشحال مى شوند و در اندوه و غم ما، محزون مى گردند. (غررالحكم ، ج 1، ص 235)

6 ـ هر مصیبتی  را بازگو  نکنید : مثـلا مصيبت هاى بسيـار فجيـع و دلخـراش را بر زبـان نياورید.  محدث فاضل، مورخ متبحر، ميرزا هادى خراسانى نجفى ، ايدالله، برايم نقل كرد که در عالم خـواب ديدم : گويا در يكى از حجره هاى صحن اميرالمومنـين علیه السلام  هستم و همه ی امامـان معصـوم علیه السلام  يا بيشتر آنان، در آن مجلس نشسته اند و مردى از اهل منبر براى آنان روضه مى خواند، تا اینکه  گفتارش به اينجا رسيد كه : شمر به سكينه گفت : اى دختر خارجى ! ديدم حضرت اميرعلیه السلام از اين سخن او  ناراحت شد و به سختى روى درهم كشيد و رنگ چـهره آن حضرت تغيير كرد. چون چنين ديدم به آن مرد روضه خوان اشاره كردم و گفتم : بس كن ! حال امير المومنين علیه السلام  را نمى بينى .

توصیه های شیخ عباس قمی به مداحان ( 2)

موضوع : توصیه های اخلاقی شخصیت : حاج شیخ عباس قمی

3. با هر انگیزه و نیتی و در هر حالی از غنا  اجتناب و دوری کنید:  یکی از مهمترین نکاتی که مداحان بزرگوار همواره باید توجه ویـژه به آن داشته باشند پرهیز از خواندن و گوش دادن به سبک های غنا است که گاهی دیده شده عده ای برای انتخاب یک سبـک جدید در مداحی به آهنگ های غنا گوش میدهند. مجلسى[ ره] در بحار به نقل از تفسير عياشى ازامام باقرعلیه السلام روايت مى كند که راوى گفت : در محضر امام صادق علیه السلام بودم ؛ مردى به آن حضرت عرض كرد: پدر و مادرم به فدايت من وقتی برای استراحت مى روم،  همسايه اى دارم كه كنيزانى دارد و آواز مى خوانند و تار مى زنند، گاهی مواقع  مى شود كه در آنجا بيشتر مى نشينم تا به آواز آنان گوش دهم .

حضرت فرمود: اين كار را مكن. مرد گفت : با پاى خود كه به سراغ آن نمى روم ، بلكه بطوراتفاقی ، به گوشم مى خورد. امام علیه السلام فرمود : مگر نشنيدى خداوند، مى فرمايد:  إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلا. ( سوره اسراء, آيه ۳۶ )

توصیه های شیخ عباس قمی به مداحان ( 1 )

موضوع : توصیه های اخلاقی شخصیت : حاج شیخ عباس قمی

۱.اخلاص و دورى از ريا: از پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم , روايت شده است : إِنَّ أَخْوَفَ مَا أَخَافُ عَلَيْكُمُ الشِّرْكُ‏ الْأَصْغَرُ قَالُوا وَ مَا الشِّرْكُ‏ الْأَصْغَرُ يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ هُوَ الرِّيَاءُ يَقُولُ اللَّهُ تَعَالَى يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِذَا جَازَى الْعِبَادَ بِأَعْمَالِهِمْ اذْهَبُوا إِلَى الَّذِينَ كُنْتُمْ تُرَاءُونَ فِي الدُّنْيَا فَانْظُرُوا هَلْ تَجِدُونَ عِنْدَهُمُ الْجَزَاءَ. .( بحارالانوار, ج 69 ص 303 ) .ترسناكترين چيزى كه از آن بر شما بيم دارم : شرك كوچك است . گفته شد:اى پيامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم شرك كوچك چيست ؟ فرمود :[ريا]. سپس فرمود: خدا در روز قيامت كه پاداش بندگان را عطا مى كند به آنان می فرمايد: برويد نزد آنانى كه برايشان ريا كرديد و بنگريد كه پاداش كارهايتان پيش آنان است.

امام صادق علیه السلام به عباد بن كثير بصرى , فرمود: وَيْلَكَ يَا عَبَّادُ إِيَّاكَ وَ الرِّيَاءَ فَإِنَّهُ مَنْ عَمِلَ لِغَيْرِ اللَّهِ وَكَلَهُ اللَّهُ إِلَى مَنْ عَمِلَ لَه ( اصول كافى , ج ۲ ص 293)  واى بر تو اى عباد! از ريا دورى كن . هر كس براى غير خدا كار كند, خدا او را به همان كس واگذارد.