کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: منویات بزرگان

مدح ها و تمجید های بی معنا

موضوع : قمه زنی
شخصیت :

مدح ها و تمجید های بی معنا :  ائمه اطهارعلیه السلام انسانهایی با اهداف والای الهی و با عملکردهای تکلیف گرایانه بوده اند لذا شخصیت کامل آنها در همة اعصار و برای تمام مردم الگو میباشد اما متأسفانه در بعضی مراسم ها ترسیمی ناقص، سطحی و یک بعدی از ایشان انجام میشود ، تا جائیکه در برخی موارد حتی از بعد ملکوتی و مناقب معنوی ائمه نیز غفلت میشود و در عوض به توصیف چشم و ابروی آنها پرداخته میشود این غفلتی است  بزرگ که به نوعی ظلم در حق اهل بیت محسوب میشود که مورد اعتراض علما و بزرگان دین قرار گرفته و ارشاداتی نیز داشته اند ؛ به عنوان مثال رهبر معظم انقلاب میفرمایند:  فقط دربارة خال و خط خیالی چهرة ائمه علیه السلام شعر سروده و خوانده نشود. شعر گفتن دربارة زلف و ابرو و چشم و عارض امام که تعریف نیست. حالا ابروی امیر المومنین علیه السلام کمانی باشد یا نباشد، مگر در شخصیت او چه قدر اثر می گذارد؟! زلف او افشان باشد یا نباشد، مگر چقدر اثر می گذارد که حالا بیاییم در قصیده ای که می خواهیم راجع به حضرت علیعلیه السلام  بسراییم، از زلف امیـر المومنین علیه السلام  بگوییم!  معظم له  تاکید میفرمایند:  باید  از مسائل زندگی و برجستگی های عملی و اخلاقی و رفتاری آن بزرگواران شعر سروده و خوانده شود.


از دیگر انحرافاتی که ایشان مطرح کرده اند: استفاده از مدح ها و تمجید های بی معنا و مضر است و با ذکر مصداقی در این موضوع میفرمایند: فرض کنید راجع به حضرت اباالفضل علیه السلام  صحبت می شود؛ بنا کنند از چشم و ابروی آن بزرگوار تعریف کردن؛ مثلا قربون چشمت بشم! مگر چشم قشنگ در دنیا کم است؟ مگر ارزش ابالفضل علیه السلام  به چشم های قشنگش بوده؟! اصلا شما مگر ابالفضل علیه السلام  را دیده اید و  می دانید چشمش چگونه بوده؟!

ایشان در ادامه میفرمایند : این ها سطح معارف دینی ما را پایین می آورد. معارف شیعه در اوج اعتلاست.ما  با این معارف نباید شوخی کنیم. ارزش ابالفضل العباس به جهاد و فداکاری و اخلاص و معرفت او به امام زمانش است؛ به صبر و استقامت اوست؛ به آب نخوردن اوست در عین تشنگی و بر لب آب، بدون اینکه شرعا و عرفا هیچ مانعی وجود داشته باشد. ارزش شهدای کربلا به این است که از حریم حق در سخت ترین شرایطی که ممکن است انسان تصورش را بکند، دفاع کردند.

معیار معنوی ارزش حضرت ابالفضل علیه السلام  به قد رشیدش نیست ارزش ابالفضل، ارزش حبیب بن مظاهر، ارزش جون و دیگر شهدای کربلا  این هاست، نه در قد رشیدش یا بازوی پیچیده اش. قد رشید که خیلی در دنیا هست؛ ورزشکارهای زیبایی اندام که خیلی هستند؛ اینها که در معیار معنوی ارزش نیست. گاهی روی این تعبیر ها تکیه هم می شود! حالا یک وقت شاعری در یک قصیده سی، چهل بیتی اشاره ای هم به جمال حضرت ابالفضل علیه السلام  می کند؛ آن یک حرفی است؛ ما نباید خیلی خشکی به خرج دهیم و سختگیری کنیم؛ اما این که ما همه اش بیاییم روی ابروی کمانی و بینی قلمی و چشم خمار این بزرگواران تکیه کنیم. این مدح نشد؛ در مواردی ضرر هم دارد و این کار خوب نیست.

بخشی از بیانات رهبر معظم  انقلاب اسلامی  در دیدار با مداحان مورخ 3/3/1390