کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: منویات بزرگان

توصیه های شیخ عباس قمی به مداحان ( 2)

موضوع : توصیه های اخلاقی
شخصیت : حاج شیخ عباس قمی

3. با هر انگیزه و نیتی و در هر حالی از غنا  اجتناب و دوری کنید:  یکی از مهمترین نکاتی که مداحان بزرگوار همواره باید توجه ویـژه به آن داشته باشند پرهیز از خواندن و گوش دادن به سبک های غنا است که گاهی دیده شده عده ای برای انتخاب یک سبـک جدید در مداحی به آهنگ های غنا گوش میدهند. مجلسى[ ره] در بحار به نقل از تفسير عياشى ازامام باقرعلیه السلام روايت مى كند که راوى گفت : در محضر امام صادق علیه السلام بودم ؛ مردى به آن حضرت عرض كرد: پدر و مادرم به فدايت من وقتی برای استراحت مى روم،  همسايه اى دارم كه كنيزانى دارد و آواز مى خوانند و تار مى زنند، گاهی مواقع  مى شود كه در آنجا بيشتر مى نشينم تا به آواز آنان گوش دهم .

حضرت فرمود: اين كار را مكن. مرد گفت : با پاى خود كه به سراغ آن نمى روم ، بلكه بطوراتفاقی ، به گوشم مى خورد. امام علیه السلام فرمود : مگر نشنيدى خداوند، مى فرمايد:  إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلا. ( سوره اسراء, آيه ۳۶ )


آن مرد گفت: چرا، به خدا سوگند، گويا تا كنون اين آيه قرآن را از هيچ كس نشنيده ام . به خواست خدا اين كار را نخواهم كرد و از آن استغفار مى كنم و از خدا آمرزش مى طلبم .

حضرت فرمود: بلند شو و برو غسل كن تا مى توانى نماز بگذار, زيرا به گناه بزرگى اشتـغال داشته اى .اگر بر همان حال مى مـُردى،  بدترين حالت را داشتى , خدا را سپاس گوى، توبه كن از آنچه او را ناگوار است زيرا آنچه را خدا مكروه مى دارد, زشت و قبيـح است . زشتي ها را به اهلش واگذار, زيرا هر كارى را اهلى باشد( تفسير عياشى , ج ۲.۲۹۲ )

4. در زمينه احكام فتوا ندهید:  یکی از اشتباهاتی که متاسفانه گاهی مواقع توسط عده ای معدود انجام میشود عدم رعایت این نکته است؛ به عنوان مثال در حکم کف زدن در مجالس اهل بیت و یا برهنه شدن و سینه زدن؛ مراجع بزرگوار نظرات مختلفی دارند و هر کس موظف است طبق نظر مرجع تقلید خود عمل کند؛ اما گاهی دیده شده است که بعضی از مداحان در مجالس خود حکم میکنند که همه باید کف بزنند و یا همه باید برهنه شده و سینه بزنند و الا ... و این در حالی است که اگر فردی ؛ مثلا مرجع تقلیدش کف زدن را حرام دانسته باشد و در آن مجلس بنا به درخواست شما کف بزند دچار فعل حرام شده و آن مداح گرانقدر زمینه ساز این فعل حرام شده است. و گاهی مواقع گفته میشود شما کف بزنید اگر گناه داشت به گردن من!!  لذا حاج شیخ عباس قمی ضمن توصیه به اجتناب از این کار میفرمایند:  نقل گفتار تكان دهنده ی سيد بزرگوار، پارسا، زاهد، سعادتمند دوران، قدوه عارفان، چراغ فروزان مجتهدان ، صاحب كرامتهاى روشن ، ابى القاسم رضى الدين سيد بن طاووس( قدس سره)كه خداوند نامش را در ملكوت اعلى بلند گرداند، در اين زمينه بس است  که فرموده: من مصلحت و نجات خود را در دنيا و آخرت در كناره گيرى از فتواى در احكام شرعيه دانستم زيرا روايات رسيده در احكام از فقهاى اصحاب ما در مورد تكاليف شرعيه بسيار مختلف است و شنيدم كه خداى ، جل جلاله ، به عزيزترين آفريده خود در بين خلايق، محمد، صلی الله علیه و آله وسلم , فرمود: لَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنا بَعْضَ الْأَقاوِيلِ  لَأَخَذْنا مِنْهُ بِالْيَمِين. ( سوره الحاقه، آيه ۴۴)

لذا ديدم اگر كتابى در فقه براى عمل به آن بعد از خود مى نوشتم، خلاف پارسايى و  ورع از فتوا دادن بود و مشمول تهديد آيات نامبرده مى شدم ، زيرا وقتى خداوند پيامبر عزيز خود و داناى جهانيان را چنين عتاب كند، پس اگرمن به ناحق حكمى كنم يا فتواى خلافى دهم یا تأليفى ناصواب كنم يا در اين موارد خطا كنم در حضور او، روز قيامت ، چه حالى خواهم داشت. ( مجمع البيان ، ج10 ص27 )