کاربری جاری : مهمان خوش آمدید
 
خانه :: منویات بزرگان

چه چیزهایی بخوانیم

موضوع : باید ها و نباید ها
شخصیت : حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

چه چیزهایی و چگونه بخوانیم: یکی از مهمترین نکاتی که هر مداح باید بدان توجه داشته باشد این است که در مجالس خود برای مستمعینش چه بگوید که موجب رضای خداوند و اهل بیت باشد و این مطالب را باید چگونه بازگو کند،  اما قبل از هرچیز باید بداند برای چه و برای که باید بگوید؛ لذا رهبر معظم انقلاب میفرمایند: قبل از هر چیز نيتها را خدائى كنيد؛ اصل قضيه اين است. اگر نيت ما در اين گفتن، در اين مدح و ثناگسترى، نيت خدائى بود، به قصد روشن كردن دلها، جلا دادن ذهنها، انسان اين را بيان كرد و گفت، آن وقت اين ميشود يكى از جنودالله؛ معظم له ضمن برشماری آفت های دوری از این اصل اضافه می نمایند اگر براى هدفهاى مادى - چه برسد خداى نكرده براى هدف هاى پست - وارد اين ميدانها شويم، براى ما نه فقط موجب تعالى و رشد نمي شود، بلكه موجب تنزل و سقوط هم ميشود. اين، مخصوص مداحى هم نيست؛ مسئله‌گوئى هم همين است.


ایشان پس از بازگویی این مقدمه میفرمایند: اگر بنا شد نيتِ خدائى باشد، پس بايد شما نگاه كنيد ببينيد كدام بيان، ذكر كدام منقبت، بيان كدام فضيلت، مخاطب شما را هدايت ميكند؛ اين آن نكته‌اى است كه من در طول اين سالهاى متمادى  هميشه تكرار كردم.

يك چيزهائى هست كه گفتن آنها هيچ گشايشى و هيچ فتوحى در ذهن شنونده‌ى شما به وجود نمى‌آورد، هيچ بهجتى در جان مستمع شما به وجود نمى‌آورد؛ اينها را نگوئيد. آن چيزهائى را بگوئيد كه دلها را نرم ميكند، خاشع ميكند، به پيروى از فاطمه‌ى زهرا (س) راغب ميكند. لذا اگر وقت اين جلسه به چيز ديگرى گذشت، اگر اين چند هنر - هنر شعر، هنر صدا، هنر آهنگ - در چيزى مصرف شد كه هيچ فايده‌اى براى مستمع شما نداشت، اين ميشود خسران . ایشان در ادامه به مداحان توصیه میفرمایند: به جامعه نگاه كنيد، ببينيد جامعه به چه چيزى احتياج دارد؟ امروز مردم به دين، به اخلاق، به ايمان راسخ، به بصيرت، به شناخت دنيا، به شناخت آخرت احتياج دارند.

این سخنان ارزشمند و توصیه های گران سنگ تنها مورد تأکید ایشان نیست و مختص به این دوره هم نمی باشد، اگر نگاهی گذرا به سخنان دیگر مراجع و بزرگان همچون شیخ عباس قمی، محدث نوری، علامه مجلسی ، آیت الله بهجت ، آیت الله سیستانی و دیگر بزرگان دین داشته باشیم می بینیم آن بزرگواران نیز همواره همچون ایشان بر حسب تکلیف دینی مواردی را بر اساس آیه  وَ ذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرى‏ تَنْفَعُ الْمُؤْمِنين، یاد آور شده اند.

بخشی از بیانات رهبر معظم  انقلاب اسلامی  در دیدار با مداحان مورخ 3/3/1390